TEPLOTA

Většinu šneků je možné chovat při pokojové teplotě od 18°C do 30°C, většinou v závislosti na zimním nebo letním období. Nejideálnější je však teplota mezi 22°C-26°C v průběhu celého roku. Teploty okolo 18°C a méně mohou zapříčinit víčkování šneků. Až příliš vysoké teploty, 30°C a více, kterým často bohužel v létě nemůžeme zabránit, mohou způsobit úhyn. 

Výjimku tvoří snad jen mláďata druhu Achatina achatina, kterým je často potřeba v zimě přitápět. To, že je pokojová teplota pro ně moc nízká, poznáme, pokud se šneci víčkují i po zvýšení vlhkosti substrátu - v takovém případě přitápíme na 24-26°C pomocí topné desky (viz níže). Občas se mohou víčkovat i mláďata Liss. immaculata immaculata - také přitápíme.  

Dále je potřeba přitápět některým nově importovaným druhům dle potřeby a situace. Většinou je přitápění potřeba pouze zpočátku a to hlavně kvůli špatnému stavu šneků po importu. Po jejich aklimatizaci a vykrmení není potřeba dále přitápět. Mláďatům od importů vylíhnutým v zajetí také přitápíme, pokud se jim viditelně nedaří (nerostou nebo rostou až příliš pomalu).

Některé druhy naopak snáší pouze nízké teploty, jako např. Cochlitoma varicosa, Platymma tweediei a šneci rodu Chiliborus.  

ZDROJ TEPLA 

Vhodným zdrojem tepla pro přitápění je topná rohož. Může se připevnit zvenku na stranu boxu (zde lze použít i topný kabel) anebo se může dát přímo pod něj - nesmí ale zakrývat více jak 1/3 dna boxu, aby nedošlo k přehřátí plžů (v boxu musí být teplotní gradient). 

Pro vytápění na konkrétní teplotu budeme potřebovat také termostat a teploměr s čidlem. Jakmile bude box vytopen na požadovanou teplotu, termostat přepne a topná deska nebude dále vydávat teplo - díky tomu také snížíme pravděpodobnost přehřátí topné desky (což by se v případě jejího použití jen z 1/3 i tak nemělo stát). 

Topnou desku není vhodné dávat pod skleněné ubikace (existují případy prasknutí dna vlivem tepla). 

Nevhodným zdrojem tepla je:

  • přímé slunce - nikdy ubikaci nepokládáme na parapet ani jinam na přímé slunce - hrozí přehřátí plžů
  • žárovka (šneci nepotřebují ani UVA/UVB záření)
  • radiátor
  • topný kámen - moc vysušuje své okolí a může být ve vlhkém prostředí nebezpečný

VLIV TEPLOTY NA ROZMNOŽOVÁNÍ 

Šneci se nejvíce rozmnožují během teplých měsíců. Některé druhy se během studenějších zimních měsíců víčkují (reagují na chladnější podmínky v místnosti, kde jsou chováni), často to bývají dospělé A. achatiny anebo šneci z importu, kteří jsou na pokles teploty citlivější. Zavíčkovat se ale může jakýkoli druh a toto přirozené chování není na škodu. Šneci přečkají "méně příznivé" měsíce a odpočinou si. Jakmile se teplota znovu zvýší s příchodem teplých měsíců a dojde k odvíčkování, nastupuje období vhodné pro rozmnožování. Nicméně zimní spánek šneků nám úspěšný odchov bohužel i tak nezajistí a jsou i druhy, které snáší vejce bez předešlého zavíčkování i během zimy. V mém chovu je tomu tak např. u Arch. marginata suturalis silver body, Arch. rhodostoma albino body, Arch. marginata icterica. 

Je možné, že pokles teploty a zimní odpočinek je klíčový pro reprodukci druhů, které je obtížné rozmnožit, např. A. schweinfurthii, A. weynsi, A. tincta. V zimě 2019 jsem měla dva jedince A. schweinfurthii zavíčkované, byli na chodbě v nižší teplotě. Po odvíčkování jedli, časem byl jejich box přemístěn na vyšší polici stejného regálu blíže k střešnímu oknu, od kterého v zimě táhne (paradoxně jsem tuto zimu měla snůšky hlavně na této polici u okna). V dubnu 2020 byla objevena snůška o 101 vejcích. V průběhu roku 2019 mi tito šneci občas snesli 2-3 vejce, ale neoplozená. Na pohled byla světlejší/bělejší a také byla křehká, skořápka se lehce poškodila. Vejce v oplozené snůšce jsou krásná, lesklá, pevná a jsou zbarvena do žluta.    

VLHKOST

Různé druhy vyžadují různou míru vlhkosti. Obecně nižší vlhkost vyžadují Lissachatiny. Vyšší vlhkost Archachatiny, Achatiny a také Limicolarie, které mohou být citlivé na náhlou změnu vlhkosti (změna z vlhka na sušší prostředí po výměně substrátu). 

Pro Zachrysia guanensis nesmí být vlhkost až moc vysoká, jinak se může vyskytnout problém s růstem ulity. 

Vlhkost v boxu upravíme pomocí rozstřikovače s vodou, rosíme nejlépe každý večer nebo v době krmení (pokud substrát není už dostatečně mokrý a další rosení by vedlo k jeho přemokření). Používáme nejlépe odstátou vodu. 

Vlhkost v boxu nám mohou pomoci udržet rostliny, které také přispějí k vytvoření lepšího klima. 

V úvahu musíme brát i velikost a umístění větracích děr, které zpočátku do boxu uděláme. Pokud budou moc velké a nebude jich málo, bude se substrát až moc rychle vysušovat. V takovém případě můžeme nějaké z děr zalepit tavnou pistolí (u terárií můžeme zakrýt část větracích mřížek). Pokud budou otvory menší, mohou nám pomoci udržovat vyšší vlhkost, ale také může rychleji docházet k přemokření. 

Pokud uděláme větrací otvory ve víku boxu, bude se také rychleji vysušovat, než když budou otvory pouze v jeho stěnách. Pokud děláme otvory ve stěnách, je důležité, aby nebyly umístěné naproti sobě (průvan), ale na protilehlých stranách - na jedné dole nad substrátem a na druhé nahoře pod okrajem víka. Tímto rozmístěním zajistíme přirozené proudění vzduchu a jelikož nebudou otvory ve víku, bude docházet k větší kondenzaci vlhkosti, která se bude vracet (odkapávat) zpět do substrátu. 

TLAK

Tlak vzduchu jen tak neovlivníme, je ale dobré vědět o jeho působení na šneky. Bohužel se stává, že během výkyvu tlaku doprovázející změnu počasí, může dojít k náhlému úhynu slabších jedinců (i když se jinak zdají být zcela v pořádku). 

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu
Achatina shne.czek
Všechna práva vyhrazena 2022
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky